Odbudować lepiej, jak powojenna ukraińska energetyka wpłynie na Polskę – pobierz raport
Rosja prowadzi przeciw Ukrainie wojnę na wyniszczenie starając się doprowadzić do paraliżu jej gospodarki i złamania woli walki społeczeństwa. Celami szczególnie wrażliwymi stały się stacje elektroenergetyczne, infrastruktura przesyłowa i elektrownie. W wyniku działań wojennych zniszczeniu uległo 100% ukraińskich elektrowni węglowych i gazowych. Jednak, wyjątkowo odporne okazały się elektrownie jądrowe, wśród których żadna nie uległa zniszczeniu, oraz elektrownie oparte o OZE.
Raport Macieja Zaniewicza “Odbudować lepiej, jak powojenna ukraińska energetyka wpłynie na Polskę?” analizuje, jakie znaczenie dla Polski mają zniszczenia wojenne i proces odbudowy energetycznych zdolności Ukrainy oraz jaką politykę powinien prowadzić nasz kraj, aby zarówno Warszawa jak i Kijów skorzystały na przyszłej transformacji ukraińskiej energetyki.
Pomimo masowych zniszczeń oraz wciąż trwającej rosyjskiej inwazji, Ukraińcy, posiadając bagaż doświadczeń ostatnich dwóch lat, już dziś myślą o odbudowie i restrukturyzacji swojego kraju. Ukraina ogłosiła odbudowę w duchu hasła „Build Back Better”. Plan zakłada wykorzystanie środków pochodzących ze wsparcia międzynarodowego do transformacji ukraińskiej energetyki na model opierający się na głębokiej decentralizacji oraz energii jądrowej i odnawialnej. Główną siłą napędową ukraińskiej transformacji energetycznej ma być spełnienie wymogów członkostwa w UE.
Według Zaniewicza, ukraiński plan jest korzystny dla Polski. Jego realizacja uczyni z Ukrainy rynek atrakcyjny inwestycyjnie dla polskich firm z branży energetycznej, a zwiększenie mocy połączeń międzysystemowych ożywi handel energią i korzystnie wpłynie na jej ceny w obu państwach. Szczególnie obiecujący dla Polski byłby planowany rozwój elektrownii jądrowych. Dostęp do paliwa jądrowego wytwarzanego w Ukrainie byłby korzystną alternatywą dla Polski z uwagi na logistykę i koszty.
Nowy model rozwoju Ukrainy, ukierunkowany na energetykę odnawialną, ułatwi również planowanie inwestycji dla pomiotów zagranicznych w tym polskich firm. Co kluczowe, polskie inwestycje w Ukrainie mogą już dziś, nawet w warunkach wojennych, liczyć na gwarancje państwowe, a ich realizacja pozwoliłaby Polsce dołączyć do grona prekursorów odbudowy Ukrainy.