Archipelagos

 

Opowiadamy nieopowiedziane

Archipelagos to trzyletni projekt finansowany przez Unię Europejską. Rozpoczęliśmy go w styczniu 2024 roku. Liderem sieci, złożonej z 11 instytucji, jest organizacja ATLAS z Francji. Kolegium Europy Wschodniej jest głównym polskim partnerem programu.

Będziemy odkrywać literacką różnorodność Europy poprzez wzmacnianie nowych głosów – opowieści formułowanych w językach rzadziej używanych w obiegu wydawniczym.

Wspieramy tłumaczy literatury, bo wiemy, że mało znana część ich pracy polega na wyszukiwaniu utworów wartych przetłumaczenia. Doceniamy ich trud, dlatego zaoferujemy rezydencje translatorskie ponad 100 osobom zajmującym się poszukiwaniami literackich perełek. Zorganizujemy też 10 warsztatów dla 150 tłumaczy pracujących w dziesięciu językach programu, w kombinacjach z innymi językami europejskimi.

Celem projektu jest także zwiększenie popytu na dobrą literaturę. Zorganizujemy spotkania i webinaria dla profesjonalistów branży książkowej. Na publicznych wydarzeniach w całej Europie przedstawimy nowe głosy literackie i opowiemy o książkowych skarbach odnalezionych przez naszych tłumaczy.

Archipelagos wyznacza europejskie szlaki literackie.

NASZE DZIAŁANIA
 

Lider projektu:

Partnerzy:

         

Partnerzy wspierający: ArL Provence-Alpes-Côte d’Azur, Ecole de la Librairie, Institut Ramon Llull, Lietuvos kultūros institutas