W 2015r. EU-Russia Civil Society Forum, sieć organizacji pozarządowych z Unii Europejskiej i Rosji przygotowała wystawę “Different Wars: National School Textbooks on WWII”, której punktem wyjścia były analizy sposobu w jaki przestawiana jest II Wojna Światowa w podręcznikach do nauczania historii w sześciu różnych krajach: http://eu-russia-csf.org/project/different-wars/. Projekt kontynuujemy pod tytułem “Different Wars: Talking about WWII with Teachers and Societies”. Pracujemy z historykami z Białorusi, Niemiec, Polski i Rosji nad scenariuszami lekcji historii i materiałami edukacyjnymi dotyczącymi II wojny światowej, które będą prezentowały różne perspektywy i będą mogły być wykorzystywane zarówno w edukacji formalnej jak i nie formalnej we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie.
Scenariusze lekcji, dodatkowe materiały edukacyjne oraz propozycje metod nauczania zostaną przygotowane dla dwóch grup wiekowych: 14-15 lat i 17-19 lat.
Instytucje realizujące:
EU-Russia Civil Society Forum (wcześniej CSF lub Forum) założone w 2011 przez organizacje pozarządowe jako platforma współpracy, aktualnie skupia 180 organizacji pozarządowych z Rosji i Unii Europejskiej w roli członków lub organizacji wspierających. Celem Forum jest rozwój współpracy pomiędzy organizacjami społeczeństwa obywatelskiego z Rosji i Unii Europejskiej i zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w dialogu pomiędzy Unią Europejską i Rosją.
Kolegium Europy Wschodniej jest fundacją założoną w roku 2001 z inicjatywy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego „Kuriera z Warszawy”, wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pozostali założyciele to: Miasto Wrocław, Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego i Stowarzyszenie na rzecz Kultury Europejskiej.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.