W wyniku związanych z dezinformacją pogłębiających się zagrożeń w cyberprzestrzeni, szczególnie dotykających wschodnią flankę NATO, oraz napięć geopolitycznych w Europie będących następstwem agresji na pełną skalę Rosji na Ukrainę, komunikacja strategiczna w Polsce stała się jednym z najważniejszych zagadnień wymagających wzmożonej uwagi administracji państwowej.
W raporcie „Assesment of strategic communication structure in Poland and its potential” Maciej Makulski analizuje polską zdolność i efektywność struktur komunikacji strategicznej Polski. Podczas gdy wytyczne dotyczące działań Polski w obszarze komunikacji strategicznej opierają się na międzynarodowych standardach, określonych między innymi przez NATO, oraz na państwowych strategiach dostosowanych do konkretnych potrzeb bezpieczeństwa państwa, realizacja i koordynacja tych działań w praktyce wciąż wymaga znacznej poprawy.
Analizując polską przestrzeń wirtualną, dokumenty określające zadania poszczególnych instytucji państwowych, czy wreszcie przeprowadzając studium przypadku komunikacji strategicznej organów państwowych na przykładzie incydentu związanego ze znalezieniem rosyjskiej rakiety w lesie pod Bydgoszczą pod koniec 2022 r., autor wskazuje, iż głównym wyzwaniem dla polskich struktur komunikacyjnych jest brak jasnej strategii określającej obowiązki i wytyczne dotyczące działań komunikacyjnych na poziomie krajowym. Podczas gdy poszczególne instytucje państwowe posiadają własne strategie, brak nadrzędnej koordynacji utrudnia skuteczną komunikację i efektywne reagowanie w obliczu kryzysu.
Raport powstał w ramach projektu badającego efektywność komunikacji strategicznej w Polsce, Słowacji, Czechach, Rumunii oraz na Węgrzech, przygotowanego metodologicznie i przy wsparciu eksperckim the Beacon Project Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego oraz Kolegium Europy Wschodniej.
Raport dostępny do pobrania tutaj