80 lat temu w marcu 1944 r. polscy żołnierze zamordowali w dwa dni w Sahryniu i jego okolicach niemal 1300 cywilów, obywateli polskich narodowości ukraińskiej. Jednak prawda o tej zbrodni nie jest tak prosta, jak niektórzy chcieliby ją widzieć. Po osiemdziesięciu latach od tej zbrodni ukaże się pierwsza książka na ten temat „Pociski jak paciorki różańca” autorstwa Mariusza Sawy. Zwracamy się razem z Andrzejem Sewerynem o wsparcie zbiórki na jej publikację.
Ta książka rzuca nowe światło na konflikt polsko-ukraiński w latach 40 XX wieku we wschodniej Polsce. Przedstawia różne perspektywy i daje głos świadkom historii. Mariusz Sawa, autor książki jest niezależnym historykiem, osobiście związanym z pograniczem polsko – ukraińskim i samym Sahryniem. Posiada aparat naukowy pozwalający na rzeczowy opis tej zbrodni. W jej 80. rocznicę nadszedł na to najwyższy czas. Ta książka jest także ważna w szerszym kontekście – refleksji nad polityką historyczną III RP, pamięci zbiorowej Polaków na poziomie państwowym i lokalnym. Stawia bowiem fundamentalne pytania: Jak do tego doszło, że u schyłku niemieckiej okupacji obywatele polscy zabijali obywateli polskich, chrześcijanie chrześcijan, żołnierze cywilów? Co naprawdę wówczas się wydarzyło? I co to oznacza dla nas?
Publikacja jest rezultatem pracy naukowej w ramach stypendium Polsko-Ukraińsko-Kanadyjskiej Fundacji “Kalyna”. Wszystkie zebrane przez nas środki idą bezpośrednio na wspierany cel.
Zapraszamy do wspierania przedsięwzięcia na: https://zrzutka.pl/k8j3zc