1-3 listopada w ramach projektu „Protecting European Values” finansowanego przez Komisję Europejską, KEW zorganizował wizytę studyjną w Atenach. Wzięli w niej udział Adam Balcer, dyrektor programowy KEW jego asystent Siarhei Dubina oraz eksperci Kristina Tsabala z Centrum Badań nad Demokracją w Sofii oraz Florian Lippert z Uniwersytetu Groningen.
1 listopada spotkaliśmy się Angelosem Kaskanisem, dyrektorem wykonawczym Transparency International Greece, który opowiedział nam o powiązaniach między zorganizowaną przestępczością, handlem narkotykami i nielegalnym przemytem broni do skrajnie prawicowych grup. Rozmawialiśmy również o radykalnie prawicowych i lewicowych partiach, ich eurosceptycznych postawach oraz napięciach między Cerkwiami: rosyjską i grecką.
Podczas spotkania z profesor Marią Gavouneli i profesorem Spyrosem Blavoukosem w ELIAMEP omówiliśmy wpływ kryzysu gospodarczego na Grecję, koncentrując się na wyjątkowej sytuacji w historii demokracji greckiej: politycznej dominacji Nowej Demokracji i słabości podzielonej lewicy oraz wynikających z niej wyzwań. Rozmowa dotyczyła także zmieniającego się dyskursu na temat imigracji. Nasi rozmówcy opowiedzieli nam także o przyczynach popularności Nowej Demokracji, pokazując także jej granice: porażka w wyborach lokalnych w największych miastach w październiku 2023. Rozmawialiśmy także o problemie silnych wpływów oligarchów w mediach, ingerencji Rosji w sprawy wewnętrzne Grecji, korupcji i nieefektywności wymiaru sprawiedliwości i presji ekonomicznej. Profesor Gavouneli dostrzegając wymienione słabości Grecji podkreśliła witalność greckiej demokracji działającej bez przerwy najdłużej w historii (blisko 50 lat) oraz siłę nastrojów prounijnych w Grecji.
Ze Stefanosem Loukopoulosem, dyrektorem wykonawczym Vouliwatch, omówiliśmy erozję mechanizmów gwarantujących zachowanie równowagi politycznej w greckim rządzie kierowanym przez Nową Demokrację, podkreślając koncentrację władzy w rękach premiera Mitsotakisa. Nasz rozmówca zwrócił uwagę na osobiste powiązania rodziny Mitsotakis ze skrajnie prawicowymi politykami oraz na zeszłoroczny skandal z podsłuchami stanowiący zagrożenie dla wolności mediów. Poruszyliśmy także temat negatywnego wpływu kryzysu gospodarczego na grecką klasę średnią oraz wyzwania stojące przed lewicą.
Podczas ostatniego spotkania z profesor Vassiliki Georgiadou z Uniwersytetu Panteion rozmawialiśmy o ostatnich wyborach lokalnych w Grecji. Omówiliśmy także historyczną dynamikę poparcia partii w Grecji, w tym przyczyny spadku poparcia dla Syrizy związane między innymi z stworzeniem koalicji z radykalną prawicą. Ponadto profesor Georgiadou wytłumaczyła podziały wewnątrz radykalnej prawicy reprezentowanej przez partie takie jak Spartanie, Niki i Greckie Rozwiązanie.