Polskę i Ukrainę łączy nie tylko długa na 535 kilometrów granica, ale również wiele lat niekiedy bolesnej wspólnej historii. W ostatnich latach kraje te stają się ze sobą coraz bardziej związane z powodu bezprecedensowej migracji zarobkowej Ukraińców do Polski, która znacząco zmieniła poziom relacji pomiędzy Polakami i Ukraińcami.
Badanie opinii publicznej, przeprowadzone przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, ukraiński think tank Ukrainian Prism oraz warszawskie i kijowskie biura Fundacji im. F. Eberta ukazują jak w tej nowej rzeczywistości wzajemnie postrzegają się Ukraińcy i Polacy, jakie wśród nich funkcjonują stereotypy i jakie mają względem siebie skojarzenia. Badanie ukazuje również odbiór przez przedstawicieli obu społeczeństw sytuacji politycznej i ekonomicznej w obu państwach i ich wzajemne oceny również wobec takich zagadnień jak bezpieczeństwo czy sporne kwestie polityczne.
Na podstawie tych badań przygotowaliśmy raport, autorstwa Nadii Koval, Laurynasa Vaičiūnasa i Iwony Reichardt, w którym wskazujemy na znaczącą asymertię we wzajemnym postrzeganiu się Polaków i Ukraińców, na ich rosnące doświadczenie zwiększonych kontaktów oraz rolę kultury jako łącznika pomiędzy oboma społeczeństwami.
Zachęcamy do lektury raportu!
Raport do pobrania: https://www.kew.org.pl/wp-content/uploads/2020/12/RAPORT-Polacy-i-Ukraincy-w-codziennych-kontaktach-05-07.pdf