Jaki jest stosunek utrwalonych wersji historii oraz sposobów upamiętnienia do złożoności życia osób ukształtowanych przez wojnę? Kto jest pamiętany a czyje losy są przemilczane?
Fundacja Körbera wraz z EUSTORY w listopadzie 2019 r. rozpoczęły projekt Europa 1945-2020. Patrząc wstecz, myśląc do przodu, który wykorzystuje najnowsze możliwości technologiczne ery cyfrowej, i zapraszają do uczestnictwa młodych ludzi – w wieku od 16 do 25 lat – z różnych krajów Europy. Będą oni, przez siedem miesięcy, pracować razem – online w wirtualnej klasie na platformie EUSTORY History Campus i offline podczas tygodniowych warsztatów w siedzibie Ośrodka Karta w Warszawie.
Projekt skupi się na gromadzeniu głosów, poglądów i wizji Europejczyków, które po zastosowaniu różnych formatów medialnych zostaną połączone w innowacyjnym projekcie Digital Storytelling. Wiosną 2020 r. wyniki projektu zostaną przedstawione ogółowi społeczeństwa i będą omawiane przez europejskich ekspertów w czasie obchodów 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Organizatorów interesują pomysły i spostrzeżenia, które wykraczając poza krajowe perspektywy oraz różne rodzaje granic, przyczyniają się do określenia wspólnej, europejskiej pamięci odzwierciedlającej złożoność II wojny światowej jako głównego punktu zwrotnego w XX wieku.
Organizatorzy czekają na zgłoszenia szczególnie z Polski, ponieważ uważają, że właśnie Polska, z przyczyn historycznych, powinna odgrywać w projekcie jedną z najważniejszych ról.
Link poniżej przekierowuje na stronę, na której możecie znaleźć dodatkowe informacje i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Kod aplikacji: eComm1945.