W dniach 15-18 marca z inicjatywy Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziroańskiego we Wrocławiu na Śląsku odbędzie się wizyta studyjna grupy roboczej „Pamięć historyczna i edukacja” w ramach Forum Obywatelskiego UE-Rosja. Celem wizyty jest opracowanie koncepcji ogólnoeuropejskiego projektu edukacyjnego na temat przymusowych migracji po drugiej wojnie światowej. W skład grupy wchodzą przedstawiciele Międzynarodowego Memoriału, Młodzieżowego Memoriału w Permie, Memorial Deutschland, Memorial-Italia, Towarzystwa Niemiecko-Rosyjskiego w Muenster, Documenty w Zagrzebiu, Niemiecko-Rosyjskiej Wymiany i Centrum Kultury Niemieckiej w Sankt Petersburgu.
W programie są zaplanowane sesje warsztatowe, spotkania w instytucjach pamięci i dyskusje. Grupa odwiedzi Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR i Centrum Historii Zajezdnia, gdzie spotka się również z pracownikami tych placówek na rozmowy o upamiętnieniu przymusowych migracji. W zamku na wodzie w Wojnowicach jest też planowana prezentacja przez dr Annę Kurpiel z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandt mało znanego zjawiska greckich i macedońskich uchodźców z wojny domowej w Grecji. 17 marca po południu w zamku otwarta zostanie wystawa o polskich przesiedleńców w gminie Miękini w latach 40. i 50. XX w. Otwarcie będzie połączone z rozmową uczestników wizyty ze świadkami historii.
Forum Obywatelskie UE-Rosja jest platformą współpracy, która pozwala organizacjom pozarządowym w Rosji i Unii Europejskiej na regularne kontakty. Forum promuje prawa człowieka, demokracje i sprawiedliwość społeczną. Daje to członkom możliwość skuteczniejszego uzgadniania stanowisk, wywierania wpływu i sprawowania kontroli obywatelskiej.