Jak Ukraina stała się testem dla stosunków polsko-niemieckich
Najnowszy, wiosenny numer New Eastern Europe (marzec-kwiecień 2015), skupia szczególną uwagę na tym, w jaki sposób konflikt na Ukrainie wpłynął na stosunki pomiędzy Polską i Niemcami. Nasi autorzy, wśród których wielu osobiście zaangażowanych w proces polsko-niemieckiego pojednania, prezentują swoje przemyślenia na temat podziałów, ale także punktów wspólnych, które kształtowały relacje pomiędzy dwoma państwami w ostatnim roku, w kontekście wydarzeń na Ukrainie.
Najnowszy numer New Eastern Europe zawiera także analizy relacji na linii Zachód-Rosja. Wielu ekspertów, dziennikarzy i analityków porównuje charakter tych relacji do sytuacji międzynarodowej sprzed upadku ZSRR i wskazuje, że świat zmierza ku „nowej zimnej wojnie”. W nowej sekcji naszego magazynu – „Doubletake” – były prezes organizacji Freedom House, David Kramer, mierzy się z pewnymi popularnymi poglądami przychylającymi się do tej opinii. Rosyjski ekonomista Sergiej Guriew w wywiadzie dla New Eastern Europe podkreśla, że w przypadku kontynuacji obecnej polityki zagranicznej Kremla, rosyjską gospodarkę czeka izolacja, a jej przyszłość maluje się w czarnych barwach.
Wiosenny numer przynosi również refleksję na temat sytuacji na Krymie, rok po jego aneksji przez Rosję. Dwaj dziennikarze, Piotr Andrusieczko i Roman Oszarow, kreślą w swoich reportażach złożony obraz półwyspu, dotykając problematyki często przemilczanej przez społeczność międzynarodową, skupionej na sytuacji w Donbasie.
Ponadto w numerze:
Esej Mykoły Riabczuka o tym dlaczegoeuropejska Ukraina byłaby dobra dla Rosjan,
Wywiad z Marią Leissner, Sekretarzem Generalnym Wspólnoty Demokracji,
Andrew Wilson o tym jak działa rosyjska propaganda,
Reportaż na temat zdrowia psychicznego weteranów wojny na wschodzie Ukrainy,
Artykuł Kateryny Kruk na temat potrzeby uszanowania dziedzictwa EuroMajdanu przez ukraiński parlament.
Seria tekstów poświęconych relacjom polsko-niemieckim jest współfinansowana z grantu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej: http://fwpn.org.pl/
Więcej informacji o najnowszym numerze New Eastern Europe znajduje się pod tym linkiem: http://neweasterneurope.eu/component/content/article/1014-issue/1509-2-xvi-2015-love-thy-neighbour