Polska i jej sąsiedzi: Historia, teraźniejszość i przyszłość

Kolegium Europy Wschodniej organizuje projekt Polska i jej sąsiedzi: Historia, teraźniejszość i przyszłość”, specjalnie dla uczestników z krajów Bałkanów Zachodnich.

Celem projektu jest praktykowanie dyplomacji publicznej i przedstawienie Polski jako kraju, który przeszedł transformację ustrojową od komunizmu do demokracji i gospodarki rynkowej, a obecnie aspiruje do roli regionalnego lidera, co jest szczególnie istotne zwłaszcza teraz, w czasie wojny na Ukrainie.

Projekt jest skierowany do uczestników z Serbii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej. Zapraszamy osoby w wieku 2545 lat pracujące w następujących obszarach: liderzy opinii, dziennikarze, publicyści, pracownicy mediów, analitycy polityczni, urzędnicy samorządowi, decydenci, pracownicy administracji publicznej, nauczyciele, wykładowcy.

Pierwszy etap programu zaplanowano na 2228 września. W ramach tej części programu wybrani uczestnicy odwiedzą Kraków, Cieszyn, Opole i Wrocław. W miastach tych odbędą się spotkania i warsztaty z lokalnymi liderami i aktywistami. Uczestnicy zapozna się z dziedzictwem kulturalnym Krakowa, Dolnego Śląska, Śląska Cieszyńskiego i Śląska Opolskiego oraz z szeroką historią sąsiedztwa. Pomogą im w tym spotkania w Żydowskim Muzeum Galicja, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce w Opolu, z przedstawicielami samorządu Miasta Wrocław i innych instytucji. Na Śląsku Cieszyńskim zapozna się z historią Cieszynamiasta przedzielonego granicą państwową – oraz działalnością dwujęzycznej administracji i szkolnictwa polskiego w Českym Těšinie.

Spotkania z przedstawicielami ukraińskich i białoruskich organizacji pomogą uczestnikomzrozumieć zagadnienia współczesnego sąsiedztwa Polaków i tych narodów, wynikające z aktualnej sytuacji politycznej na Białorusi oraz wojny w Ukrainie.

W drugim etapie programu, po powrocie do swoich krajów, uczestnicy przygotują i opublikują relacje z pobytu w Polsce. Podczas trzeciego etapu omówią je na Seminarium Podsumowującym w Belgradzie, pod koniec października albo na początku listopada.

Projekt jest finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2024”. Wartość finansowania: 110 000,00 złotych.