„Pociski jak paciorki różańca. Armia Krajowa i Bataliony Chłopskie wobec Ukraińców w Sahryniu i innych wsiach powiatu hrubieszowskiego 9–10 marca 1944 roku” dotykają jednej z kilku zbrodni szczególnie niewygodnych dla wyznawców bezkrytycznej narracji o najnowszych dziejach Polski. Mord dokonany przez oddziały partyzanckie AK i BCh na ukraińskich mieszkańcach w kilkunastu wsiach w pobliżu Hrubieszowa w marcu 1944 roku przynależy do swoistego panteonu czynów wstydliwych, z tego powodu relatywizowanych, niechcianych i wymazywanych z pamięci zbiorowej Polaków.
O książce „ Pociski jako paciorki różańca” z jej autorem Mariuszem Sawą i Izabelą Chruślińską porozmawia Adam Balcer. Spotkanie otworzy Piotr Tyma.
Zapraszamy na dyskusję 17 czerwca o godzinie 18:00 w
Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
„Pociski jak paciorki różańca” skłaniają do pogłębionej refleksji nad różnorodnym wachlarzem postaw w nieludzkich czasach wojny i okupacji oraz rozgrywającego się w ich tle konfliktu etnicznego. [..] Mariusz Sawa opowiada się po stronie faktów i prawdy, nawet jeśli są niewygodne, a przeciwko propagandzie historycznej.
(Mariusz Zajączkowski, Słowo wstępne)
(Mariusz Zajączkowski, Słowo wstępne)
Biogramy:
Mariusz Sawa – doktor nauk humanistycznych, historyk, autor licznych artykułów publikowanych w czasopismach polskich i ukraińskich oraz kilku książek poświęconych przeszłości relacji polsko-ukraińskich, pub, społecznik wydobywający z niepamięci prawosławne cmentarze historycznej Ziemi Chełmskiej.
Piotr Tyma- działacz mniejszości ukraińskiej w Polsce, historyk, dziennikarz, publicysta, autor kilku książek, licznych artykułów i raportów. W latach 2006-2021 prezes Związku Ukraińców w Polsce (ZUwP) oraz członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych. Członek Komisji Praw Człowieka przy Światowym Kongresie Ukraińców (SKU) i Ukraińskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce.
Iza Chruślińska – publicystka, autorka książek min.: Sploty. O Ukraińcach z Polski rozmowy z Piotrem Tymą, Była raz „Kultura” rozmowy z Zofią Hertz; Wiele twarzy Ukrainy wraz z Piotrem Tymą; Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona rozmowy z Jarosławem Hrycakiem; Ukraiński palimpsest rozmowy z Oksaną Zabużko. W 2017 roku otrzymała „za odwagę intelektualną” nagrodę lwowskiego środowiska związanego z pismem „JJ”. Członkini PEN Ukraina, za książkę rozmowy z Jarosławem Hrycakiem otrzymała nagrodę Ambasadorka Nowej Europy (2023).
Adam Balcer- dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, antropolog kultury i wschodoznawca. Autor kilku książek, licznych artykułów oraz raportów. Ekspert krajowy Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR). Współautor podcastu historycznego radia TOK FM „Babel. Rzeczpospolita multi-kulti.”