Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej jest wyjątkową okazją na zintensyfikowanie polsko-niderlandzkiej współpracy. Priorytety polityki europejskiej Warszawy i Hagi są zbieżne, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa europejskiego, polityki wobec państw Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego. KEW, wraz z Clingendael, w ramach rozwijania polsko-niderlandzkiej współpracy, opublikował policy paper „We shall maintain: the Netherlands and Poland facing European and transatlantic challenges together”, autorstwa Adama Balcera i Tony’ego van der Togta. Dokument powstał w oparciu o obrady pierwszego polsko-niderlandzkiego okrągłego stołu poświęconego bezpieczeństwu Europy i rozszerzeniu UE, który odbył się w Wojnowicach w listopadzie 2024 roku. Okrągły stół został zorganizowany w ramach inicjatywy „Dialogi Generała Maczka” współfinansowanej przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce.
Celem policy paper jest zacieśnienie współpracy Polski i Niderlandów w dziedzinie bezpieczeństwa w ramach UE i NATO w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji i wojny prowadzonej przez nią przeciw Ukraini oraz zmian polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych pod rządami prezydenta Donalda Trumpa; zapewnienie wymiany doświadczeń i pomocy krajom kandydującym do UE. Wreszcie, policy paper zakłada, że Polska i Niderlandy powinny współpracować w celu wzmocnienia geopolitycznej roli UE jako globalnego aktora.
Dokument wskazuje potencjalne obszary wzmocnionej współpracy wojskowej między Polską a Niderlandami, w oparciu o zasoby już obecne w obu krajach, UE i NATO. Autorzy dokumentu wskazują również na szczególne znaczenie dialogu mającego na celu zbliżenie percepcji zagrożeń państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Europy Zachodniej i Południowej.
Dokument analizuje podobieństwa i różnice stanowisk Polski i Holandii w sprawie rozszerzenia UE, zwracając szczególną uwagę na kształtujące je czynniki wewnętrzne. Temat rozszerzenia UE jest również przedstawiony przez pryzmat implikacji geopolitycznych i strategicznych oraz z perspektywy bezpieczeństwa i tożsamości, a także w odniesieniu do poważnych wyzwań wynikających z regresu demokracji w Europie.
Policy paper zawiera również konkretne zalecenia dla Niderlandów i Polski, takie jak zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, budowanie „koalicji chętnych” w celu wzmocnienia europejskich zdolności obronnych i kontynuowania procesu rozszerzenia UE, dalszy wzrost wydatków na obronność oraz wzmocnienie odporności społeczeństwa obywatelskiego w państwach członkowskich UE i krajach kandydujących w celu przeciwstawienia się z de-demokratyzacji, zagranicznej ingerencji w ich sprawy wewnętrzne oraz wojnie hybrydowej prowadzonej przez Rosję.