Na naszej drodze znalazły się trzy europejskie miasta: Wrocław, Praga i Bratysława. W każdym mieliśmy przyjemność spotkać się z dużą liczbą spośród działających tam instytucji i think tanków. Ich przedstawiciele podzielili się wiedzą i doświadczeniem ze zgromadzoną przez nas grupą młodych, aspirujących działaczek i działaczy z całego świata!
Tegoroczna, trzecia już edycja niewątpliwie odbyła się w historycznych okolicznościach: nasi uczestnicy jak zwykle poznali zasady i tajniki skutecznego gospodarowania w sektorze pozarządowym, ale w czasie spotkań poruszono także istotne w dzisiejszych czasach kwestie bezpieczeństwa i polityki migracyjnej. Poza tym odwiedziliśmy siedzibę Radia Wolna Europa w Pradze. Rozgłośnia walczy o przetrwanie, ale mimo niepewności na twarzach dziennikarzy i przeszkód wciąż działa. W pamięć zapadną także nasze spotkania i dyskusje odbyte na Słowacji. Opowiadano tam między innymi o trudach pracy wykonywanej w cieniu kryzysu demokracji. Dzięki temu wyjątkowo silnie odczuliśmy i dostrzegliśmy, jak ważne i wartościowe jest kontynuowanie zaangażowania w jej obronę oraz jak istotne jest odpowiednie przygotowanie na tego rodzaju kryzysowe scenariusze.
Dziękujemy naszym mówcom, którzy odwiedzili nas lub ugościli w swoich biurach i siedzibach. Byli to: Magdalena Jakubowska (Visegrad Insight / Res Publica Foundation), Mateusz Mielczarek (Community of Democracies), Łukasz Król (Internews), Irina Tkeshelashvili (Team Europe Direct), Jakub Juszczak, Zosia Cichy, Marta Rolewska (Młodzieżowa Rada Miasta Wrocław), Maciej Mandelt (NOMADA), Jakub Bornio (Uniwersytet Wrocławski), Pavel Havliček (Association for International Affairs), Jakub Tesar i Matyáš Vendl (RFE/RL), Jan Marian i przedstawiciele Działu Strategii i Analiz (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej), George Leech (Prague Civil Society Centre), Alexandra Visnerova i Kristína Chlebáková (Instytut EUROPEUM), Samuel Abraham (BISLA), Alexander Duleba (Slovak Foreign Policy Association), Katarina Klingova (GLOBSEC Center of Democracy & Resilience).
TTS otworzyli i nadali całemu projektowi odpowiedni ton Laurynas Vaičiūnas i Adam Reichardt. Przy okazji w niezwykle ciekawy sposób opowiedzieli o historii i obecnej działalności KEW i „NEE”! Ogromne podziękowania należą się Giorgiemu Beroshvili i Michałowi Kempskiemu za przygotowanie i realizację programu.
Przede wszystkim jednak jesteśmy wdzięczni naszym uczestnikom, trzonowi tego projektu. Wszyscy byli niezwykle zaangażowani, w trakcie spotkań zadawali wiele celnych i wnikliwych pytań, wymieniali się własnymi opiniami i doświadczeniami z resztą grupy. Mamy nadzieję, że więzi wytworzone w trakcie TTS zaowocują pogłębianiem współpracy w przyszłości. W czasie tego wyjazdu swoją obecnością zaszczyciły nas Catherine Girard i Irina Percemli – uczestniczki obu poprzednich edycji. Głos naszych alumnów jest coraz wyraźniej słyszany, a NEE TTS rozwija się jako się platforma dla ludzi niezaprzeczalnie będących przyszłością tej branży.
Think Tank School została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Obywatele, równość, prawa i wartości” (CERV).