Kiedy chowają szeptuchę, musi być siedem śmierci małych i dużych…
Kobieta w średnim wieku z problemem alkoholowym wraca do rodzinnej wsi na pogrzeb babci-wiedźmy, która przeżyła „dwie wojny i dziewięć różnych władz”. Powieściowa Ryna przybywa z niecodzienną misją: poznania tajemnic ze starych babcinych zeszytów i przekazania przesyłki na tamten świat. Sceną opisanych w powieści niesamowitych wydarzeń jest wieś Naŭhalne leżąca pośród białoruskich bagien pełnych zagadek, mistycyzmów i czarów.
***
Zapraszamy na PREMIERĘ powieści „O wilku mówiono w izbie” 13 marca, 18:00 Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa
Wezmą udział: Ewa Wieżnawiec, Justyna Czechowska
Dodaj wydarzenie do kalendarza Google.
O wilku mówiono w izbie to pełna symboliki opowieść, w której wilk staje się nie tylko dzikim zwierzęciem, ale i tajemniczym świadkiem ludzkich lęków, nadziei oraz niezrealizowanych pragnień.
W książce Ewy Wieżnawiec spotykają się świat ludzi i świat dzikiej natury, a każde spotkanie z wilkiem zmusza bohaterów do konfrontacji z własnymi uczuciami i niepokojami. To refleksyjna historia o tym, co nas łączy z otaczającym światem i jak wiele możemy się nauczyć od tych, których boimy się zrozumieć. Książkę opublikowało Wydawnictwo KEW w tłumaczeniu Małgorzaty Buchalik.
Ewa Wieżnawiec – białoruska pisarka, dziennikarka, redaktorka i badaczka. Jest pierwszą kobietą, która otrzymała białoruską Literacką Nagrodę im. Jerzego Giedroycia oraz Nagrodę Wolnego Słowa. Autorka dwóch książek – Drogą drobnego drania oraz O wilku mówiono w izbie, które zdobyły uznanie w kraju i za granicą. Jej twórczość była nominowana do szwedzkich i niemieckich nagród literackich, a teksty zostały przetłumaczone na języki takie jak angielski, czeski, litewski, łotewski, polski, norweski, szwedzki i ukraiński. Zawodowo związana z Muzeum Katyńskim.
Justyna Czechowska (moderatorka) – literaturoznawczyni, animatorka kultury, tłumaczka szwedzkiej literatury, autorka artykułów, antologii i wywiadów. Współzałożycielka Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Członkini zarządu Polskiego PENClubu.
Partnerzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Pflaumbaum Publishing, Fundacja INEXKULT
***
Wydarzenie organizujemy w ramach europejskiej sieci Archipelagos – projektu finansowanego przez Unię Europejską. Rozpoczęliśmy go w styczniu 2024 roku. Liderem sieci, złożonej z 11 instytucji, jest organizacja ATLAS z Francji. Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polski.