Kaukaz Południowy stanowi dla Polski przede wszystkim obszar współpracy energetycznej i handlowej. Polska polityka wobec tego regionu zbieżna jest z unijną i natowską – Polska realizuje założenia Partnerstwa Wschodniego, Partnerstwa dla Pokoju oraz uzgadnia swoje stanowisko z partnerami europejskimi. Umiarkowane zainteresowanie regionem przekłada się na niewielki wpływ Polski na rozwój sytuacji politycznej Kaukazu Południowego, w którym kluczową rolę odgrywają USA, Niemcy i Francja, a przede wszystkim – Turcja, Rosja i Chiny.
Agnieszka Filipiak w raporcie „Na skrzyżowaniu Azji i Europy. Polska polityka zagraniczna wobec Kaukazu Południowego” zwraca uwagę na fundamentalne zmiany zachodzące w regionie po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. W tekście nakreślona została obecna sytuacja polityczna Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu, a także przedstawione założenia polskiej polityki wobec Kaukazu Południowego.
Autorka zawarła w raporcie bardzo szeroki wachlarz rekomendacji mających na celu udoskonalenie prowadzonej przez Polskę polityki względem każdego z państw regionu osobno, a także całego Kaukazu Południowego. Rekomendacje obejmują między innymi promowanie integracji z UE, demokratyzacji, pokoju, modernizacji i współpracy ze społeczeństwem obywatelskim w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie, reformę Partnerstwa Wschodniego czy wspieranie polskich przedsiębiorców w ekspansji gospodarczej na Kaukaz Południowy.
W relacjach polsko-armeńskich szczególnie rekomendowana jest pomoc we wdrożeniu postanowień umowy partnerskiej Armenia-UE (CEPA) i wsparciu rozmów na temat ruchu bezwizowego. W przypadku Azerbejdżanu wśród rekomendacji znalazło się wspieranie polskich inicjatyw gospodarczych w tym państwie, ale nie w zamian na milczące przyzwolenie na łamanie praw człowieka. Rekomendacje dotyczące rozwijania relacji Polski z Gruzją skupiają się na wsparciu demokratycznych środowisk proeuropejskich, bez których nie będzie możliwy powrót tego kraju na ścieżkę integracji z UE.
Raport powstał na zlecenie Kolegium Europy Wschodniej w ramach projektu „Polska Polityka Wschodnia”. Konferencja co roku gromadzi ekspertów, naukowców, polityków, dziennikarzy i samorządowców, którzy debatują o bieżących problemach polityki Polski wobec Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu Południowego, Azji Centralnej i Rosji.