Ćwierć wieku przynależności do NATO i 20 lat członkostwa w UE zmieniły Polskę. Zupełnie inaczej niż przed dwiema dekadami wyglądają także nasze wschodnie granice. Imperialna Rosja zaatakowała Ukrainę i stała się realnym zagrożeniem dla Zachodu. Białoruś pogrążyła się w dyktaturze, która nie waha się wykorzystywać losu migrantów jako broni.
Nasze bezpieczeństwo, demokracja i dostatek nie są dane raz na zawsze, musimy o nie dbać, a częścią tych starań powinno być zdefiniowanie roli naszej wschodniej granicy w oparciu o doświadczenia ostatnich dekad.
26 listopada 2024, 18:00
Witryna Domu Wschodniego, pl. Konstytucji 6, Warszawa
Wystąpią: gen. Mirosław Różański, gen. Andrzej Fałkowski, Jarosław Kościszewski (moderacja)
Czego możemy się nauczyć z doświadczeń naszych wschodnich sąsiadów? Jak im pomagać z myślą o wspólnej przyszłości, ale także jak bronić się przed zagrożeniami?
Kolegium Europy Wschodniej i NEW.ORG.PL zapraszają na debatę, która odbędzie się 26 listopada 2024 w Witrynie Domu Wschodniego z udziałem senatora gen. Mirosława Różańskiego, przewodniczącego senackiej Komisji Obrony Narodowej i byłego dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, gen. Andrzeja Fałkowskiego, ekonomisty i dyplomaty o bogatym doświadczeniu wyniesionym ze współpracy z instytucjami NATO i UE.
Rozmowę prowadził będzie Jarosław Kociszewski, red. naczelny new.org.pl
Dyskusję skomentuje również Przemysław Wójtowicz – ekspert Stratpoints.
Dyskusja odbywa się w ramach cyklu spotkań i wydarzeń poświęconych znaczeniu struktur euroatlantyckich dla naszego kraju. Nasz projekt ma na celu przypomnienie, jak przebiegała integracja Polski z UE i NATO, a także zwrócenie uwagi na rolę Jana Nowaka-Jeziorańskiego w tym procesie.
Organizatorem wydarzenia jest Kolegium Europy Wschodniej – organizacja założona z inicjatywy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, dzisiaj nosząca jego imię. To niezależna fundacja, jedna z najbardziej wpływowych instytucji w Europie Środkowej i Wschodniej, promująca wiedzę na temat spraw międzynarodowych, think tank oraz forum wymiany opinii dla intelektualistów i decydentów.
Partnerzy: Fundacja Ośrodek Karta, Fundacja Stratpoints
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”,