Polska Polityka Wschodnia 2024 – program

0
355

W dniach 20 – 22 listopada odbędzie się dziewiętnasta edycja konferencji „Polska Polityka Wschodnia”. Do Wrocławia i Wojnowic przyjadą eksperci, dyplomaci, politycy, dziennikarze, samorządowcy i aktywiści społeczni podzielający zainteresowanie Wschodem. Konferencja ma szczególne znaczenie dla Kolegium Europy Wschodniej, wpisuje się bowiem w nasze statutowe cele. Podkreśla troskę o „dobro wspólne”, jakim jest Polska i jej polityka. 

PPW24 Program

W tym roku zapraszamy do wrocławskiego Ossolineum, w którym od godziny 16.00, 20 listopada rozpoczną się rozmowy na temat polskiej polityki po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych oraz o roli dziedzictwa Konstytucji 3-go Maja dla państw wchodzących niegdyś w skład Rzeczypospolitej. Program przewiduje również wernisaż wystawy „Rzeczpospolita Atlantycka” oraz koncert (tylko z zaproszeniem).

Kolejne dwa dni konferencji odbywają się za zamkniętymi drzwiami (wstęp tylko z zaproszeniem) w Zamku na Wodzie w Wojnowicach- w siedzibie KEW-u.

21 listopada będziemy dyskutować o amerykańskiej i rosyjskiej polityce wobec Europy Środkowo-Wschodniej, a także o raportach przygotowanych specjalnie na PPW-u poświęconych polskiemu zaangażowaniu na Kaukazie Południowym oraz dyplomacji publicznej i kulturowej Polski na Wschodzie. Porozmawiamy także o relacjach polsko-ukraińskich w aspekcie historycznym, społecznym i gospodarczym oraz o wpływach Rosji w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Obrady 22 listopada będą toczyły się w języku angielskim.  Będziemy dyskutować o prorosyjskich i antyukraińskich siłach politycznych w UE, przyszłości społeczeństwa obywatelskiego w Rosji oraz polityce Rumunii w basenie Morza Czarnego.

Program konferencji do pobrania poniżej.

Konferencja „Polska Polityka Wschodnia” jest wspófinansowana przez Miasto Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Muzeum Historii Polski oraz Komisję Europejską.

Poszczególne panele konferencji przygotowywane są we współpracy z organizacjami zajmującymi się polityką wschodnią w Polsce: Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych (PISM), Ośrodkiem Studiów Wschodnich (OSW), Fundacją im. Stefana Batorego, Instytutem Europy Środkowej (IEŚ), Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) oraz International Republican Institute.

Tegorocznymi patronami medialnymi konferencji są TOK FM, Radio Wrocław i Dziennik Gazeta Prawna oraz New Eastern Europe i portal new.org.pl.