W dniach 24/25 października, odbył się w Zamku na Wodzie w Wojnowicach Szósty Niemiecko-Polski Okrągły Stół o Europie Wschodniej. Uczestniczyli w niej dyplomaci, dziennikarze, eksperci, naukowcy, przedstawiciele trzeciego sektora oraz samorządowcy z Polski, Niemiec, Ukrainy oraz innych krajów.
Pierwszy panel, koncentrował się na dyskusji o perspektywach pomocy ze strony Zachodu na rzecz Ukrainy toczącej wojnę z rosyjską agresją oraz stosunku do niej głównych nie-europejskich graczy. Debatowano na temat przyszłości wsparcia Zachodu dla Kijowa i potrzebie budowania nowych platform pomocy w kontekście wzrostu skrajnej prawicy w Europie i potencjalnej wygranej Donalda Trumpa w nadchodzących wyborach w USA.
Następna debata, skupiona była na przyszłości NATO i perspektywach architektury bezpieczeństwa w Europie w kontekście wyborów w Ameryce. Rozmawiano także o podobieństwach i różnicach w ocenie wyzwań stojących przed Polską i Niemcami w związku z zagrożeniami dla stabilności kontynentu wynikającymi z neo-imperialnej polityki Rosji i niepewnej przyszłości współpracy transatlantyckiej w wypadku wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.
Drugi dzień konferencji otworzyła dyskusja o rosnących wpływach anty-ukraińskich i/lub prorosyjskich sił politycznych, podważających sens wsparcia Ukrainy i postulujących przyjęcie stanowiska bardziej wrażliwego na rosyjską perspektywę. Podnoszono także kwestie dezinformacji czy wpływu wzbierającego na sile „pacyfistycznych” nastrojów wśród społeczeństw europejskich.
Konferencję zakończono debatą o przyszłości obrony cywilnej i walki z zagrożeniem hybrydowym ze strony Rosji. Głównymi punktami rozmowy były wnioski z trwającej wojny na Ukrainie dla Europejczyków i tego jak wspólnym wysiłkiem i kooperacją wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej można zbudować silne społeczeństwa odporne na wyzwania ze strony Rosji.
VI edycja Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu o Europie Wschodniej organizowana była przez Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu we współpracy z Fundacją Austausch e. V przy wsparciu Fundacji Heinricha Bölla w Warszawie, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Miasta Wrocław.