26 października – to data kluczowych dla dalszych losów Gruzji wyborów parlamentarnych, w których zjednoczona opozycja konkuruje z rządzącym od czterech kadencji Gruzińskim Marzeniem. Kampanię wyborczą poprzedziły masowe demonstracje z wiosny 2024 roku i wprowadzenie przez władzę ustawa o tzw. zagranicznych agentach.
Co czeka Gruzję po wyborach?
Czy nowy parlament pozwoli kaukaskiemu krajowi wrócić na drogę eurointegracji?
Jaką rolę w tym procesie będzie miało społeczeństwo obywatelskie i uczestnicy demonstracji ulicznych?
O rozwoju sytuacji społecznej i sytuacji obywateli Gruzji po wyborach opowiedzą Dawid Kolbaia, Bartłomiej Krzysztan i Irina Tkeshelashvili (moderacja)
Zapraszamy na spotkanie
David Kolbaia – historyk, kartwelolog. Wykładał historię Kaukazu m.in. na uniwersytetach europejskich (Humboldt, Santiago de Compostela, Halle-Wittenberg), Uniwersytecie im. Iwane Dżawachiszwili w Tbilisi. Od 2017 David Kolbaia jest przewodniczącym Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków pod patronatem Prezydentów Polski i Gruzji.
Bartłomiej Krzysztan – jest politologiem, adiunktem w Instytucie Studiów Politycznych PAN i niezależnym analitykiem. Pracuje nad książką „O państwie, którego nie było. Historia Karabachu” (Wydawnictwo KEW).
Irina Tkeshelashvili – politolożka, ekspertka Team Europe Direct Polska
Organizatorem wydarzenia jest Kolegium Europy Wschodniej.
Przedsięwzięcie dofinansowane przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego oraz Gminę Wrocław.
Partnerzy: Przejście Dialogu, Krymski Dom, Związek Karaimów Polskich, new.org.pl, New Eastern Europe
fot. Shutterstock