Wizyta studyjna KEW w Finlandii

0
77

Za nami kilkudniowa wizyta studyjna w Finlandii! 

Rok temu NATO zyskało w Finlandii ważnego strategicznie członka, kraj ten posiada ponad 1000-kilometrową granicę na lądzie z Rosją. Finlandia i Polska mają wiele wspólnego. Granice wschodnie obu krajów są zarazem granicami Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego. Dlatego tym razem nasze kroki skierowaliśmy na północ. Najpierw byliśmy w Helsinkach, a potem w Turku. Spotkaliśmy się tam z analitykami, dziennikarzami, naukowcami, aktywistami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Pobyt w Helsinkach zaczęliśmy od wizyty w Aleksanteri Institute i dyskusji z pracownikami tego renomowanego ośrodka badań nad Europą Wschodnią. Na Uniwersytecie Helsińskim spotkaliśmy się z prof. Riho Grünthalem i dr Svetlaną Edygarovą z Wydziału Studiów Fińskich, Ugrofińskich i Skandynawskich. Rozmawialiśmy o badaniach nad literaturami i językami ugrofińskimi oraz o wymiarze politycznym tych języków. 

Redaktorzy New Eastern Europe i Nowej Europy Wschodniej odwiedzili redakcję największej szwedzkojęzycznej gazety w Finlandii, Hufvudstadsbladet HBL. Zespoły redakcyjne wymieniały się doświadczeniami i rozmawiały o walce z dezinformacją, edukacji medialnej oraz wyzwaniach stojących przed prasą tradycyjną.

Poznaliśmy także działalność Europejskiego Centrum Doskonalenia w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych (HybridCoE). Dyskutowaliśmy o zdolnościach krajów UE do obrony przeciwko atakom ze strony Rosji, która próbuje dzielić nasze społeczeństwa i podważa wartości europejskie. 

Z Tuomasem Iso-Markku i Cordelią Buchanan-Ponczek z Finskiego Instytutu Spraw Miedzynarodowych omówiliśmy priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE oraz wyzwania dla nowej Komisji Europejskiej.

Korzystając z okazji odwiedziliśmy imponującą Twierdzę Suomenlinna  wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1991 roku. Znajduje się ona niedaleko Helsinek, na jednej z kilku wysp stanowiących system morskich fortyfikacji. Choć twierdza nie pełni już dzisiaj funkcji militarnych, to uzmysławia, że wojna znów nie jest pojęciem abstrakcyjnym i historycznym. 

W Turku, historycznej stolicy Finlandii, zwiedziliśmy średniowieczny zamek, który w drugiej połowie XVI wieku służył jako rezydencja Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. Prezentowana tam wystawa multimedialna angażująco i błyskotliwie dokumentuje życie codzienne polsko-litewskiej księżniczki. Przedstawia ona w aktualny sposób kwestie praw kobiet dla najmłodszych i przypomina o wspólnocie historycznej regionu bałtyckiego. Wystawa z pewnością będzie inspiracją dla pracowników KEW specjalizujących się w edukacji nieformalnej.

Wyjazd zespołu KEW do Finlandii został sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej.