24 listopada podczas konferencji „Polska Polityka Wschodnia 2023” odbył się panel pod tytułem „Mapowanie zagrożeń dla demokracji w UE. Rosyjska ingerencja w życie polityczne krajów unijnych”. Został on zorganizowany w ramach projektu „Ochrona europejskich wartości” finansowanego przez Komisję Europejską.
Dyskusję moderowała profesor Maria Wincławska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu, członkini zespołu eksperckiego naszego projektu. Panel otworzyły dr Anais Marin (ekspertka naszego projektu, Chatham House, Francja) i Dr Agnieszka Bryc z UMK (fellow w naszym projekcie), które przedstawiły różne sposoby wrogiej ingerencji Rosji w sprawy wewnętrzne krajów UE i ich destabilizującego wpływu na życie polityczne oraz opinię publiczną. Następnie nasze ekspertki przedstawiły negatywne skutki dla demokracji w UE wsparcia instytucjonalnego, propagandowego i finansowego udzielanego przez Kreml partiom politycznym o charakterze antyukraińskim i antydemokratycznym. Eksperci naszego projektu: Dr Guillemem Ripoll z Uniwersytetu w Nawarze i Dr Andrei Macsutem z Rumuńskiego Stowarzyszenia Akademickiego pokazali na przykładzie swoich krajów: Hiszpanii i Rumunii, na czym polega ingerencja Rosji w wewnętrzne sprawy poszczególnych państw członkowskich uwzględniająca ich specyfikę. Guillem Ripoll zwrócił uwagę na zbagatelizowanie tematu roli rosyjskich pieniędzy w hiszpańskiej polityce wynikającego z dystansu geograficznego i braku bezpośredniego zagrożenia ze strony Moskwy. Andrei Macsut opisywał spadające poparcie Rumunów dla członkostwa w UE w rumuńskim społeczeństwie i wynikającą z niego zwiększoną działalność rosyjskich służb specjalnych we wspieranie nastojów eurosceptycznych i stwarzanie w ten sposób presji społecznej na rumuńskich polityków.
Polska Polityka Wschodnia jest coroczną konferencją przeprowadzaną od niemal 20 lat, na którą zapraszamy ekspertów, naukowców, dziennikarzy, polityków, aktywistów pozarządowych i dyplomatów z Polski, Europy i całego świata. Debatujemy na temat najważniejszych problemów w Europie Wschodniej, Kaukazie Południowym, Azji Centralnej, Rosji oraz sytuacji wewnętrznej w UE i NATO umieszczając je w szerszych kontekstach: globalnym i kontynentalnym, zawsze kładąc nacisk na znaczenie tych zagadnień dla polskiej polityki wschodniej.