5-6 października nasz zespół ekspertów (Adam Balcer, Zsuzsanna Vegh i Andrei Macsut) przyjechał z wizytą studyjną do Bratysławy, aby porozmawiać ze słowackimi analitykami, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i decydentami o wynikach wyborów parlamentarnych, korupcji i prorosyjskich nastrojach w słowackim społeczeństwie. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu eksperckiego, który jest finansowany przez Komisję Europejską i dotyczy zagrożeń dla demokracji w Unii Europejskiej.
Pierwszego dnia spotkaliśmy się z Grigorijem Mesežnikovem, dyrektorem Instytutu Spraw Publicznych (IVO), Oľgą Gyárfášovą, profesor Uniwersytetu Komeńskiego oraz Sylvią Tiryaki, dyrektor Helsińskiego Komitetu Praw Człowieka na Słowacji, aby porozmawiać o wynikach słowackich wyborów. Odwiedziliśmy także organizację Transparency International i porozmawialiśmy o problemie korupcji w Słowacji z jej dyrektorem, Michalem Piško. Nasze ostatnie spotkanie pierwszego dnia odbyło się w siedzibie stowarzyszenia GLOBSEC, gdzie rozmawialiśmy z Dominiką Hajdu i Kataríną Klíngovą o dezinformacji i prorosyjskich tendencjach w słowackim społeczeństwie.
Kolejnego dnia spotkaliśmy się z Tomášem Strážayem, dyrektorem Słowackiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (SFPA). Rozmawialiśmy o trzech scenariuszach słowackiej polityki zagranicznej po wyborach. Nasze ostatnie spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Jarmila Lajčáková (doradczyni prezydent Zuzany Čaputovej) wraz z Andrejem Schulczem opowiedzieli nam o długiej i intensywnej kampanii wyborczej oraz o tym, jak słowacka prezydent może wpływać na sytuację polityczną w przypadku pojawienia się tendencji autorytarnych. Spotkania były szczególnie istotne dla naszej pracy przy przygotowywaniu raportów, które zamierzamy opublikować w tym roku (o korupcji w Europie Środkowo-Wschodniej i rosyjskich wpływach w UE).
Kierownik projektu: Adam Balcer, dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej
Logistyka wyjazdu: Arkadiusz Zając, asystent programowy