W dniach 11-15 września Kolegium Europy Wschodniej razem z Helsińską Fundacją Praw Człowieka przy wsparciu Dialogbüro für zivilgesellschaftliche Zusammenarbeit – HBS zorganizowało podróż studyjną rosyjskich aktywistów organizacji pozarządowych, polityków demokratycznych i niezależnych dziennikarzy, którzy przebywają jako uchodźcy w Polsce i Niemczech i w większości uciekli z Rosji po agresji rosyjskiej na pełną skalę Ukrainę. Reprezentują oni różne regiony Federacji i narodowości zamieszkujące Rosję. Głównym celem podróży studyjnej było poznanie przez jej uczestników historii ruchów demokratycznych w czasach PRL, sukcesów i porażek polskiej transformacji po 1989 r. oraz potencjalnych lekcji dla rosyjskiej opozycji. Została ona zorganizowana we współpracy z Gdańskiem i Poznaniem, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i Fundacją Krzyżową.
Kluczowym punktem odniesienia dla naszej podróży studyjnej była Polska lokalna. Grupa po odbyciu szkoleń na temat praw człowieka, rządów prawa i demokracji w Warszawie przyjechała do Opola, gdzie spotkała się z liderami niemieckiej mniejszości i następnie odwiedziła Krzyżową symbol pojednania polsko-niemieckiego, ale także antyhitlerowskiej niemieckiej opozycji demokratycznej w czasach II wojny. Następnym punktem wizyty był Wrocław, w którym grupa zwiedziła inwestycję zrealizowaną z budżetu partycypacyjnego przez Urząd Miasta. Następnie odwiedziła Centrum Historii „Zajezdnia”, która przedstawia historię miasta po 1945 r. We Wrocławiu grupa spotkała się także z szefem jednej z komisji sejmiku województwa dolnośląskiego poznała sposób funkcjonowania samorządu w Polsce na poziomie wojewódzkim.
W Poznaniu rosyjscy opozycjoniści wysłuchali wykładów na Uniwersytecie Adama Mickiewicza poświęconych transformacji ekonomicznej i politycznej Polski w latach 1989-1991, jej współczesnym konsekwencjom oraz polskiej polityce historycznej. W Urzędzie Miasta Poznania grupa zapoznała się z jego strategią rozwoju ekonomicznego i przyciągania inwestycji zagranicznych. W Gdańsku grupa zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności i spotkała się z przedstawicielami diaspory białoruskiej i krymsko-tatarskiej. Następnie Sekretariat Związku Miast Bałtyckich przedstawił uczestnikom podróży studyjnej prezentację na temat działalności tej organizacji oraz udziału w niej miast rosyjskich przed 24 lutego. W spotkaniu wziął udział także ukraiński koordynator centrum wsparcia „Gdańsk pomaga Ukrainie”. Podczas kolacji grupa spotkała się z liderami historycznej „Solidarności” i rozmawiała na temat dziedzictwa 1980 r. Następnego dnia uczestnicy wzięli w workshopie zorganizowanym w ratuszu, który był poświęcony polityce równościowej, integracji różnych mniejszości oraz imigrantów, przeciwdziałaniu dyskryminacji, współpracy władz samorządowych z III sektorem, zagrożenia dla demokracji lokalnej ze strony autorytarnych tendencji władz centralnych, oraz walce z mową nienawiści i dezinformacją. Przedstawiciele rosyjskiej opozycji demokratycznej zakończyli objazd udziałem w Tygodniu Demokracji organizowanym co roku przez Gdańsk od 2016 roku.