W tym roku do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus trafiły dwie książki wydane przez Wydawnictwo KEW. Są to Córeczka Tamary Dudy i Świetlaną drogę. Obóz koncentracyjny w Doniecku Stanisława Asiejewa. Obie książki na polski przełożył Marcin Gaczkowski.
Na krótkiej liście Angelus 2023 znalazły się po dwie pozycje polskie i ukraińskie, po jednej słowackiej i niemieckiej, a także powieść autorstwa niemieckojęzycznego pisarza pochodzącego z Bośni i Hercegowiny. Zwycięzca zostanie ogłoszony 14 października.
Jury Angelusa od ubiegłego roku przewodniczy Martin Pollack, austriacki pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007 roku. Wraz z nim w gremium jurorskim zasiadają: Wojciech Browarny (literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Kinga Dunin (socjolożka, publicystka, krytyczka literacka), Michał Nogaś (dziennikarz radiowy i prasowy specjalizujący się w literaturze), Mykoła Riabczuk (ukraiński krytyk literacki i eseista), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”) oraz Andrzej Zawada (krytyk i historyk literatury, professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego). To od ich decyzji zależeć będzie, kto w październiku odbierze nagrodę w wysokości 150 tys. Jest to najwyższa finansowa nagroda literacka w Polsce. Ponadto autorki i autorzy książek znajdujących się w finałowej siódemce mogą liczyć na wyróżnienia finansowe w wysokości 5 tys. zł, z kolei nagroda w wysokości 40 tys. zł trafi w ręce autorki bądź autora najlepszego przekładu.