Rok 1989 był przełomowym momentem w historii nie tylko Europy Środkowej, ale także całej Europy i świata. Miejsca takie jak Brama Numer 2 Stoczni Gdańskiej, Plac Wacława w Pradze, a także pogrzeb Imre Nagya na Placu Bohaterów w Budapeszcie i upadek muru berlińskiego stały się symbolami demokratycznych rewolucji w Europie Środkowej, które miały miejsce w tym roku . Przemiany demokratyczne, które zapoczątkowały te wydarzenia, były niezbędnymi krokami, jakie kraje środkowoeuropejskie musiały podjąć, aby przystąpić do Unii Europejskiej i NATO.
Przedstawienie wydarzeń po 1989 r. jako wspólnego dziedzictwa wszystkich obywateli Europy WiseEuropa wraz z miastem Gdańsk, Węgierskim Towarzystwem Europejskim, Uniwersytetem Metropolitalnym w Pradze, Instytutem Polityki Europejskiej w Berlinie i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu uruchomił projekt „Europejska historia sukcesu? Europa Środkowa od rewolucji demokratycznych do przystąpienia do UE (1989-2004) i dalej”. Projekt był współfinansowany przez program Unii Europejskiej Europa dla Obywateli.
W ramach projektu przygotowaliśmy niniejszą publikację. Służy jako wydanie specjalne New Eastern Europe, czyli dwumiesięcznika wydawanego w Polsce, skupiającego się na krajach postkomunistycznych.
Głównym celem naszej publikacji jest dostarczenie wszystkim obywatelom Europy – niezależnie od miejsca zamieszkania – interpretacji historycznych przełomów Europy, które miały miejsce w 1989 i 2004 roku. Wierzymy, że te dwa wydarzenia są niezaprzeczalną częścią naszego wspólnego dziedzictwa.