W sobotę 12 czerwca 2021 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się po raz dziewiąty uroczystość wręczenia nagrody Ambasador Nowej Europy. Kapituła, za książkę W stronę Xenopolis, wydaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, nagrodziła Krzysztofa Czyżewskiego, filozofa, eseistę i praktyka idei, współtwórcę ośrodka „Pogranicze” w Sejnach. Nagroda przyznana została za rok 2019 – z powodów epidemicznych uroczystość mogła odbyć się dopiero z rocznym opóźnieniem.
Laudację wygłosił Laurynas Vaičiūnas, prezes Kolegium Europy Wschodniej. „To wyzwanie, które podjął Krzysztof Czyżewski na pograniczu narodów i kultur – mówił Vaičiūnas – teraz staje się naszym wyzwaniem wewnętrznym. Xenopolis jest tu, w naszych spolaryzowanych społeczeństwach. Ta nagroda pokazuje, że dzisiaj, po trzydziestu latach, musimy znowu budować bardziej trwałe społeczeństwo, lepiej rozumieć innego, obcego, który jest tak blisko nas”.
Po wręczeniu nagrody odbyła się dyskusja z udziałem laureata, Krzysztofa Czyżewskiego, wydawcy i redaktora serii Biblioteka Europy Środka, Łukasza Galuska, oraz dyrektora ECS i przewodniczącego kapituły Ambasadora Nowej Europy, Basila Kerskiego. Spotkanie moderowała Iwona Reichardt, członkini zarządu KEW i kapituły nagrody oraz zastępczyni redaktora naczelnego dwumiesięcznika „New Eastern Europe”.
„Przekraczanie siebie leży u źródła pracy budowniczego mostów – powiedział laureat, Krzysztof Czyżewski – Dialog pograniczny wyciąga cię ze swojego miejsca – do dialogu. Budowniczy mostów musi wyjść z tego miejsca, w którym jest, na nieznane terytorium, z którego nie ma powrotu. Tożsamość, przynależność, swoje racje, prawdy stają pod znakiem zapytania, zostają zwieszone”.
Uroczystość odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, przy wsparciu Miasta Gdańsk.
W marcu Krzysztof Czyżewski był gościem Bartosza Panka w podcaście Nowej Europy Wschodniej. Zachęcamy do odsłuchania tej rozmowy: https://nowa-europa-wschodnia.simplecast.com/episodes/budowniczy-niewidzialnych-mostow