W bieżącym roku Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego świętuje jubileusz 20-lecia działalności. Te dwie dekady zaowocowały dziesiątkami wydarzeń o różnym zasięgu i charakterze, o których będziemy przypominać w toku kolejnych miesięcy.
Wschodnia Szkoła Zimowa (WSZ) była wspólnym przedsięwzięciem KEW i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, organizowanym w latach 2004-2017. Pierwsze edycje odbywały się we Wrocławiu, a kolejne w Warszawie i Wojnowicach, zazwyczaj w pierwszej połowie marca. Uczestnikami WSZ byli studenci ostatnich lat studiów – takich kierunków jak: historia, politologia, stosunki międzynarodowe, socjologia, kulturoznawstwo, etnologia, geografia, prawo, ekonomia – z Polski oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W programie WSZ były wykłady, seminaria, wizyty w instytucjach kultury, spotkania z politykami oraz twórcami kultury. Językiem wykładowym był polski i angielski. Szkoła corocznie gromadziła ok. 40 studentów z Białorusi, Chorwacji, Litwy, Mołdawii, Polski, Rosji i Ukrainy.
Dyrektorem Wschodniej Szkoły Zimowej był Jan Malicki, polski historyk, działacz opozycyjny w okresie PRL. Zajmował się kolportażem wydawnictw podziemnych m.in. „Głosu”, „Biuletynu Informacyjnego KOR”, „Placówki”, ponadto był współzałożycielem i jednym z redaktorów pisma „Obóz”, założonego 1981roku. Od 1990 roku związany jest ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie jest dyrektorem SEW UW. Jest redaktorem kwartalnika „Przegląd Wschodni” oraz dyrektorem i koordynatorem Programu Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego. Jan Malicki jest członkiem Rady Kolegium Europy Wschodniej.