25 maja Jacek Hajduk odbierze Londyńską Nagrodę Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) za zbiór esejów W rejony mroku, który Kolegium Europy Wschodniej wydało prawie dwa lata temu. Książka to rozważania z ducha i formy odsyłające do Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i do jego „Dziennika pisanego nocą”.
Jacek Hajduk o swojej książce mówi:
Nie umiem, i nie chcę umieć, sprowadzać dzieł do obiektów badań laboratoryjnych. Esej mój narodził się wiec zupełnie spontanicznie i swój charakter zachował do końca. Nie jest to ani literatura naukowa, ani beletrystyczna. Ani biografia pisarza, ani monografia jego twórczości. Książka sytuuje się – jak przystało na rzecz inspirowaną Herlingiem-Grudzińskim – gdzieś pomiędzy, w półmroku.
Jurorzy ZPPnO w komunikacie uznali:
Autor próbuje dowieść, a czyni to z dużą znajomością rzeczy, że literatura polska, ani krajowa ani emigracyjna, nie wydała „utworu który by dorównał Herlinga-Grudzińskiego »portretowi epoki z autoportretem w rogu wielkiego obrazu« albo go przewyższył”. Z przekonaniami Autora można, co oczywiste, dyskutować, ale jego podróże w czasie, znajomość literatury nie tylko polskiej, ale włoskiej i rosyjskiej imponują czytelnikowi. A z jaką swobodą porusza się Hajduk po starożytnym Rzymie i Rzymie współczesnym. Czytelnik nie zawsze musi się zgadzać z wywodami Autora, ale zachowuje podziw i wdzięczność za tyle odczytań znakomitego pisarstwa Herlinga-Grudzińskiego, i czasem powtarza za Hajdukiem, że „sile jego pióra zawdzięczamy wielowymiarowy i wielopoziomowy, wyrazisty i zniuansowany obraz człowieka »wieku ideologii«. A nie można zapominać, że »Dziennik pisany nocą« jest przecież tylko jedną z wielu odsłon Herlingowego Dzieła”.
W przeszłości nagrodę ZPPnO otrzymali wybitni twórcy literatury polskiej, między innymi Jan Lechoń (1952), Stanisław Vincenz (1958) Sławomir Mrożek (1983), Wojciech Karpiński (1983 i 2013) i Anna Frajlich (1984 i 2015).
Książka W rejony mroku jest nadal dostępna na stronie http://www.kew.org.pl/produkt/rejony-mroku/