Biblioteka Kraków i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu 20 maja o godzinie 18:00 zapraszają do Klubu Pod Gruszką na setną rocznicę urodzin wyjątkowego pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Jego bogata i różnorodna twórczość – wciąż, poza Innym Światem, niewystarczająco obecna w naszej świadomości – nie tylko zachwyca elegancją i pięknem frazy, ale też zmusza do głębokiego namysłu nad Polską i Europą, historią i współczesnością, polityką i ideologią, a przede wszystkim nad życiem i śmiercią. Herling-Grudziński, wielki rzecznik przyzwoitości w życiu prywatnym i publicznym, jest prawdopodobnie jedynym polskim pisarzem współczesnym, który cieszy się wciąż niesłabnącym autorytetem wśród czytelników, niezależnie od ich światopoglądu. Warto przypominać, czemu jego Dzieło zawdzięcza tę ponadczasowość i uniwersalność, szczególnie w okrągłą, setną rocznicę jego urodzin. W programie przewidziano rozmowy panelowe, czytanie fragmentów z dzieł Herlinga-Grudzińskiego, a także – jak to w urodziny – tort i toast.
Gustaw Herling-Grudziński urodził się 19 maja 1919 roku w Kielcach, a zmarł 4 lipca 2000 w Neapolu. Pisarz polski i włoski. Więzień obozów koncentracyjnych i żołnierz, uczestnik bitwy o Monte Cassino. Po wojnie nie wrócił do kraju, do końca życia związany z Neapolem. Zasłynął jako autor Innego Świata, ale za swoje opus magnum uważał monumentalny, prowadzony przez trzy dekady Dziennik pisany nocą; ponadto autor opowiadań, esejów, recenzji. W różnych okresach związany z londyńskimi „Wiadomościami”, paryską „Kulturą” i monachijską rozgłośnią Radio Wolna Europa. W okresie PRL objęty całkowitym zakazem publikacji.
Spotkanie urodzinowe jest objęte patronatem czasopism „Czas Literatury” i „Nowa Europa Wschodnia” oraz Wydawnictwa Literackiego, które obecnie wydaje wielotomowe dzieła zebrane Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Dodatkowe informacje na https://www.facebook.com/