W dniu 25 X 2018 w Krakowie, w Wilii Decjusza, siedzibie Stowarzyszenia Willa Decjusza, w obecności członków Kapituły Nagrody Sérgio Vieira de Mello, dyplomatów i licznie zgromadzonych gości dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, Basil Kerski, został uhonorowany Polską Nagrodą im. Sérgio Vieira de Mello, wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka (2002–2003). Nagroda została przyznana w uznaniu wieloletnich działań dyrektora Kerskiego na rzecz pokojowego współistnienia społeczeństw, religii i kultur.
„Ta nagroda ma dla mnie osobiste znaczenie – mówi Basil Kerski. – Mój ojciec pochodzi z Iraku, a Sérgio Vieira de Mello zginął w zamachu terrorystycznym na siedzibę placówki ONZ w Bagdadzie, stolicy Iraku”.
W swojej mowie Kerski przywołał m.in. słowa Jana Pawła II, wypowiedziane w czasie ostatniej pielgrzymki papieża do Damaszku. Wskazując, że Jan Paweł II niejako wyczuł nadchodzące trendy oraz obawy, Kerski odczytał fragment jego przemówienia: „Gorąco pragnę, aby muzułmańscy i chrześcijańscy zwierzchnicy religijni i nauczyciele przedstawiali nasze dwie wielkie społeczności religijne jako wspólnoty w pełnym szacunku dialogu, a nigdy jako wspólnoty w konflikcie. Jest istotne, aby młodzi uczyli się dróg poszanowania i porozumienia i aby nie nadużywali religii dla szerzenia lub uzasadniania nienawiści i przemocy. Przemoc niszczy obraz Stwórcy w Jego stworzeniach i nigdy nie należy ich uważać za owoc przekonań religijnych.”
Kończąc swoje przemówienie Kerski podzielił się swoją bardzo osobistą historią. „Nie mówiłem o tym dotychczas, ale osiem lat temu zamachowcy na cel obrali mojego wujka Falaha Kamila, pracownika irackiego banku narodowego. To jemu dedykuję tę nagrodę. Tak splatają się los mojej rodziny i rodziny Sérgio Vieira de Mello”.
Nagroda przyznawana jest od 15 lat osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania. Ustanowiona została z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza, a w kapitule zasiadają m.in. przedstawiciele prezydenta RP, ministra spraw zagranicznych i rzecznika praw obywatelskich.
Wśród laureatów nagrody są m.in.: Tadeusz Mazowiecki (2004), Krystyna Pryjomko-Serafin (2008), Szewach Weiss (2008), Andrzej Przewoźnik (2010), Myrosław Marynowycz (2013) czy Arcybiskup Alfons Nossol (2017).
Najserdeczniejsze gratulacje od całego zespołu KEW!