Europa znajduje się w głębokim kryzysie demograficznym, który – między innymi
ze względu na dominujący w nowoczesnych państwach repartycyjny system emerytalny
(tj. polegający na wypłacaniu świadczeń
ze składek wpłacanych bieżąco do systemu)
– będzie najprawdopodobniej miał głębokie znaczenie ekonomiczne.
Liczba urodzeń w żadnym kraju europejskim nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń, co ma bardzo logiczną konsekwencję – w ciągu najbliższych lat Europa będzie stopniowo się wyludniać. Problem ten dotyczy również Polski, a wręcz jest w naszym kraju szczególnie widoczny, nasilony i potencjalnie może mieć wiele negatywnych skutków.
Z uwagi na perspektywy notorycznie rosnących potrzeb finansowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynikających ze starzenia się społeczeństwa i malejącej liczby osób w wieku produkcyjnym, mądra polityka absorpcji imigrantów nie jest już tylko przydatna – stanowi strategiczną konieczność gospodarczą.
Raport powstał z okazji konferencji POLSKA POLITYKA WSCHODNIA 2017. Jest owocem współpracy Kolegium Europy Wschodniej z Warsaw Enterprise Institute.
Jakub Bińkowski, autor raportu, student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Analityk Warsaw Enterprise Institute. Autor kilkudziesięciu opracowań i raportów oraz stanowisk legislacyjnych. Zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami prawnymi, związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce, oraz gospodarczymi.
Publikacja została zrealizowana w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent „Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017”, a także dofinansowana ze środków miasta Wrocławia.