W poniedziałek 18 maja Mykoła Riabczuk wygłosi wykład pt. “Ukropy”, “watniki” a inni. Konstruowanie stereotypów etnicznych w toku wojny rosyjsko-ukraińskiej. Spojrzenie postkolonialne.
Prelekcja odbędzie się w dniu 18 maja (poniedziałek) o godzinie 17.00 w sali 218, Collegium Maius UAM, ul. Fredry 10; zaprasza organizator – Zakład Komparatystyki Literackiej i Kulturowej w Instytucie Filologii Polskiej UAM.
Dzień później, 19 maja, w ramach festiwalu Endemity_spotkania odbędzie się spotkanie wokół książki Ukraina. Syndrom postkolonialny, która ukazuje się właśnie nakładem Wydawnictwa KEW. Rozmowę poprowadzi poprowadzi Ryszard Kupidura.
Ukraina. Syndrom postkolonialny to zbiór najważniejszych esejów Mykoły Riabczuka z ostatnich lat, częściowo publikowanych wcześniej w polskiej prasie. Autor koncepcji „dwóch Ukrain” podejmuje próbę odpowiedzi na pytania o dzisiejszą Ukrainę jako punkt odniesienia obierając perspektywę postkolonialną. Porusza aktualne, ważne, a niekiedy trudne tematy – ukraińskie rozdarcie między Wschodem a Zachodem, polityczne problemy związane z dziedzictwem rosyjskiego kolonializmu i ich związki z kulturą czy kwestia Stepana Bandery. Odnosi się także do bieżących wydarzeń, takich jak protesty na Majdanie.
Jak określa w przedmowie do polskiego wydania autor, Syndrom postkolonialny to „szkice dotyczące nie tylko stosunków ukraińsko-rosyjskich, ale także ukraińsko-ukraińskich (ukraińsko-„kreolskich”); artykuły poświęcone nie tylko problemom politycznym, związanym z kolonializmem i jego dziedzictwem, ale także – w pierwszym rzędzie – problemom kulturowym (w najszerszym tego słowa znaczeniu) i psychologicznym.”