Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz EU-Russia Civil Society Forum organizują dla nauczycieli historii z Polski – a także Białorusi, Niemiec, Rosji i Ukrainy – cykl webinariów, które zostaną poświęcone edukacji historycznej i prowadzone będą przez międzynarodowy zespół szkoleniowy. Projekt ten jest częścią programu historycznego “Confronting Memories”, który z powodzeniem realizowany jest przez EU-Russia Civil Society Forum. Ponadto uczestnicy zostaną zaproszeni na wycieczkę studyjną do Krzyżowej, w ramach której będą mieli szansę poznać pozostałych uczestników projektu, podjąć dyskusję i wymienić się opiniami na temat nauczania historii oraz wziąć udział w specjalnym programie kulturalnym.
Poszukujemy nauczycieli, edukatorów, metodyków i dydaktyków historii z Polski, zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji zawodowych i naukowych oraz pracą w międzynarodowej grupie nauczycieli. Celem projektu jest wspólny namysł metodami nauki historii z wykorzystaniem pojęcia „wieloperspektywiczności” lub „multinarracyjności” oraz przygotowanie materiałów i scenariuszy lekcyjnych o II wojnie światowej wpisujących się w ten zamysł. Zachęcamy do przyjęcia postawy „poznaj, zrozum i uszanuj” wobec wzajemnej wizji historii. Mamy nadzieję, że taką postawę uda nam się wprowadzić na sale lekcyjne na Białorusi, w Niemczech, Polsce, Rosji i na Ukrainie. W ramach projektu przeanalizujemy ponadto materiały lekcyjne stworzone w ramach poprzedniej edycji projektu przez nauczycieli z Białorusi, Niemiec, Polski i Rosji.
Naszymi partnerami są EU-Russia Civil Society Forum/ Гражданский Форум ЕС-Россия, Інша Освіта / Insha Osvita, Гістарычная майстэрня імя Леаніда Левіна w Mińsku, MEMORIAL Deutschland i Пермский «Мемориал» Perm Memorial
Plan realizacji projektu
Organizator zapewnia
Wymagania od kandydatów
Procedura naboru