NEEcover_5_2015brdZaprenumeruj New Eastern Europe już dziś i zdobądź dostęp do unikalnego źródła wiedzy o Europie Środkowo-Wschodniej.

New Eastern Europe – On Conflict and Reconciliation

Najnowszy numer New Eastern Europe poświęcony jest konfliktowi i pojednaniu – terminom znanym w Europie od dawna, szczególnie aktualnych w dzisiejszej rzeczywistości.

O konflikcie:

Judy Dempsey, senior fellow w Carnegie Europe analizuje europejską politykę wobec Rosji.

Numer zawiera także specjalną sekcję „W jakim wymiarze ukraiński konflikt jest konfliktem globalnym?”, w której siedmiu ekspertów ds. stosunków międzynarodowych z całego świata prezentuje swoja opinię na ten temat.

O pojednaniu:

Rosyjski aktywista Oleg Kozłowski oraz ukraiński przywódca duchowny Mychajło Czerenkow zastanawiają się czy nadszedł już czas, by zacząć mówić o pojednaniu rosyjsko-ukraińskim i jak wyglądać powinien proces pojednania między tymi narodami.

Stefan Auer analizuje skomplikowane dzieje pojednania w Europie i odnosi je do czasów współczesnych, zwłaszcza do toczącej się wojny na wschodniej Ukrainie.

Z okazji 50-tej rocznicy orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, Paweł Kowal zastanawia się jak słynny apel „przebaczamy i prosimy o wybaczenie” wpłynął na kształt dzisiejszych relacji polsko-niemieckich.

Ketevan Tsikhelashvili, wiceminister ds. pojednania Gruzji, argumentuje, że zbliżenie Gruzji z Unią Europejską powinno być postrzegane przez pryzmat rozwiązania konfliktu w kraju.

Ponadto w numerze:

Iwan Krastew – jakie są najważniejsze wyzwania stojące dziś przed Europą? Jak uniknąć dezintegracji Starego Kontynentu?

Ludmiła Ulicka w imieniu Rosji żegna się z Europą, twierdząc, że jej kraj zmierza obecnie w przeciwną stronę i nic nie zapowiada zmiany tego kursu.

Adam Balcer wyjaśnia dlaczego szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze może być początkiem końca polsko-szwedzkiej inicjatywy.

Ekspert ds. prawa międzynarodowego, Przemysław Roguski, wyjaśnia dlaczego z prawnego punktu widzenia Krym wciąż jest częścią Ukrainy.

Dodatek specjalny:

„Tadeusz Kantor. Inspiracja i dziedzictwo” – blok tekstów poświęcony życiu i twórczości Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli awangardy w teatrze polskim.

Menu