ukazał się nowy  numer  Nowej Europy Wschodniej  (1/2017). Jest  dostępny już od stycznia, a w nim:

Blok  Jak Putin podbija Europę , w którym eksperci tłumaczą, jak Kreml stara się wpływać na Stary Kontynent: Martin Pollack opowiada o Austrii, Cécile Vaissié o Francji, Jacek Stawicki o Niemczech, a Bartosz Hlebowicz o Włoszech.

Rosyjska dziennikarka Irina Borogan mówi o  rosyjskich wojnach w sieci :  Wszystkie strony rozumieją, że wojny cybernetyczne mogą mieć niebezpieczne skutki. Jeśli za sprawą działań wrogich hakerów w jednym państwie wstrzymana zostanie praca elektrowni, w drugim również może prędko dojść do poważnej awarii zasilania – i tak dalej. Taki »wyścig« może być bardzo niebezpieczny. (…) Mam nadzieję, że nikt nie będzie starał się nigdy przejąć kontroli nad systemem sterowania bronią atomową .

Ukraiński kulturoznawca i publicysta Taras Wozniak o ukraińskiej pamięci i filmie Wołyń:  Jest taka dyscyplina naukowa: paleontologia. Doświadczony paleontolog znajduje jeden pazur dinozaura i na podstawie tego pazura potrafi zrekonstruować całego zwierza. I tak samo człowiek rozumiejący konteksty nie musi oglądać całego tego filmu, aby zrozumieć, o co chodzi. Film upraszcza ogólną sytuację, posługuje się kliszami. W zasadzie porównaniem z Leni Riefenstahl powiedziałem Smarzowskiemu wielki komplement. Niemka była genialnym reżyserem, choć niestety działała w służbie Adolfa Hitlera .

Reportaż Agnieszki Pikulickiej-Wilczewskiej z Turkmenistanu:  Wielu młodych Turkmenów drażni to, że nie mogą chodzić do meczetów, klubów,prowadzić samochodów czy mówić tego, co myślą. Ale wielu też nie zdaje sobie sprawy, że w ich kraju coś jest nie tak, że jest on uznawany za jeden z najbardziej totalitarnych na świecie .

Paweł Kost o ukraińskim bezpieczeństwie i rosyjskim zagrożeniu:  Analitycy są zgodni: Rosja rozważa atak na Ukrainę, który polegać będzie na odcięciu dopływu energii w dużej części kraju oraz paraliżu informacyjnym, co wywoła panikę, chaos i protesty społeczne. Zapewne idealny okres dla takich działań to szczytowe mrozy .

Ponadto m.in.: Marcin Kaczmarski podsumowuje ostatnią dekadę rosyjskiej polityki zagranicznej, Paulina Siegień pisze o Kaliningradzie –  rosyjskim bunkrze w Europie , Ana Ursachi tłumaczy, w jaki sposób Vlad Plahotniuc  zawłaszczył  Mołdawię, Wojciech Konończuk opowiada o stanie i problemach polskiego dziedzictwa kulturowego w Europie Wschodniej, a Kiriłł Sieriebriennikow o swoim najnowszym filmie Uczeń.

Więcej informacji o numerze: http://www.new.org.pl/2817,post.html

Serdecznie polecamy

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu – Wydawca  

NEW2017

 

 

Menu