new coverNew Eastern Europe 6 (XIX)/2015 (listopad-grudzień)

Morze zmian: Wielka fala imigracji i jej głębsze znaczenie

Zamów prenumeratę New Eastern Europe już dziś i ciesz się darmową dostawą do domu!

Latem 2015 roku kryzys migracyjny w Europie zdominował nagłówki większości mediów międzynarodowych. Bez wątpienia napływ uchodźców i imigrantów do Europy, którego jesteśmy dzisiaj świadkami, jest największym tego rodzaju zjawiskiem od czasu zakończenia II wojny światowej. Jednak myli się ten, kto uważa, że uchodźcy i imigranci przybywają tylko z Bliskiego Wschodu.

W najnowszym numerze New Eastern Europe, staramy się wydobyć głębsze znaczenie procesów zachodzących w dzisiejszej Europie. Nasi autorzy zastanawiają się nad reakcjami na kryzys w poszczególnych państwach: w Polsce, w Niemczech, na Węgrzech i w Chorwacji. Podczas gdy uwaga międzynarodowej opinii publicznej skupiona jest na migracji do Unii Europejskiej, autorzy New Eastern Europe zauważają, że nie mniej ważne i podobne procesy zachodzą również w Europie Wschodniej gdzie około 1,5 miliona Ukraińców znajduje się na uchodźstwie wewnętrznym, a Rosja przeżywa największą falą emigracji w swoich najnowszych dziejach. Na Ukrainie ruchy ludności są spowodowane wojną, w Rosji – poczuciem beznadziei, jakie jest obecne wśród znaczącej części rosyjskiej klasy średniej. New Eastern Europe prezentuje również mniej znany fakt, a mianowicie przymusową migrację na Białorusi, której wskaźniki handlu ludźmi są bardzo niepokojące.

Ponadto w numerze:

– Wywiad z turecką pisarką Aslı Erdoğan, która w 2015 roku przebywa w Krakowie w ramach stypendium ICORN, międzynarodowej sieci miast oferujących azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka.

- Edward Lucas z The Economist zastanawia się nad znaczeniem kryzysu migracyjnego dla Europy.

– Analiza rosyjskiej interwencji w Syrii i prognozy na przyszłość.

– Recenzje najnowszych książek i filmów z regionu (i o regionie) Europy Środkowej i Wschodniej.

Kliknij poniżej, aby zobaczyć spis treści:

Menu