belarus.kwadratSerdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej debacie w ramach projektu „Ost/Wschód: Polsko-Niemieckie debaty o Wschodzie”.

Po naszej pierwszej debacie na temat ogólnej polityki zagranicznej wobec Europy Wschodniej, dyskusja ta będzie dotyczyła w szczególności Białorusi oraz tego, jak Polska i Niemcy postrzegają swoją politykę wobec tego kraju.

Białoruś odgrywa wyjątkową rolę w polityce obu krajów wobec regionu, a jako członek Partnerstwa Wschodniego jest również kluczowym państwem w polityce zagranicznej UE. Jednak niezwykle bliskie związki tego kraju z Rosją sprawiają, że Białoruś jest wyjątkowym przypadkiem, zdecydowanie nie jest zainteresowana integracją europejską i przez wiele lat uważana była za „ostatnią dyktaturę Europy”. Ostatnie wydarzenia pokazały jednak, że możliwe jest otwarcie się na Europę, reżim sprzeciwia się integracji z Rosją, podczas gdy reakcja kraju na COVID-19 była zupełnie odmienna od innych państw w Europie, co może odegrać rolę w tegorocznych wyborach prezydenckich.

W dyskusji udział wezmą:

- Anna Maria Dyner, analityczka ds. Białorusi, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

- Ingo Petz, niemiecki dziennikarz, ekspert ds. Białorusi 

Debatę poprowadzi Adam Balcer, dyrektor programowy w Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Organizatorzy:  Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz Deutsch-Russischer Austausch e.V. (DRA), Warszawskie Biuro Fundacji im. Heinricha Bölla oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Menu